Sammen skaper vi attraktive og levende lokalsamfunn
Vår daglige leder Kenneth Stålsett skriver kommentarer om aktuelle temaer på vår nettside og i vårt nyhetsbrev. Dette er det tredje perspektivet.
Perspektiv 3 – 2025
DE SISTE MÅNEDENE, i takt med at aktivitetsnivået har økt etter sommerferien, har jeg fått mange gjentakende spørsmål om Barentssekretariatets oppgaver og rolle. Det viser at vi fortsatt må være tydelige på å formidle hva «den nye jobben vår» er, slik at den blir like godt kjent som «den gamle jobben vår".
BARENTSSEKRETARIATET SKAL styrke grenseoverskridende samarbeid og bærekraftig utvikling i nord. For å lykkes med oppdraget, skal vi også fungere som et ressurs- og kompetansesenter i tillegg til å gi prosjektstøtte. Prosjektstøttene våre skal bidra til å mobilisere en rekke aktører til å delta i samfunnsutviklingen igjennom prosjekter som gir nyskapning, kompetanse, har overføringsverdi og som gir konkrete, varige resultater. Som ressurs- og kompetansesenter skal vi blant annet bidra til kunnskapsproduksjon og formidling, samarbeid og utvikle nettverk, delta i utviklingsprosjekter, og være synlig med det vi gjør og løfte fram gode prosjekter. Det siste betyr også at vi skal videreutvikle vår nettportal. Igjennom disse aktivitetene vil vi bidra til skape sterke og levende lokalsamfunn gjennom kunnskap og internasjonalt samarbeid.
FOR Å SIKRE at dette ikke blir bare ord, holder vi på å revidere innsatsområder, aktivitetsplaner og tilskuddsforvaltningen. Ved å være proaktive og pådrivende, vil vi jobbe for at Barentssekretariatet fortsatt skal være en relevant og strategisk partner for utvikling av nordområdene i tråd med oppdragsbrev, forskrifter og strategier. I lys av regjeringens nye nordområdestrategi (Norge i Nord), hvor et sentralt mål er at det skal være livskraftige lokalsamfunn der folk ønsker å bo – og vi er nevnt - er jeg trygg på at vi kommer til å være med å løse en rekke viktige oppgaver framover. Jeg tar det som et tegn i tiden at vi har stadig flere besøk som ønsker informasjon om vårt arbeid, regionen og Kirkenes. Vi tar dem imot og forteller om mulighetene i regionen vår og bruker anledningen til å understreke at – som alle andre steder – finnes det utfordringer også i Nord-Norge, Øst-Finnmark og Kirkenes. Men først og fremst jobber vi for å skape en spennende framtid
DET STØRSTE SAMFUNNSPROBLEMET i vår region er de demografiske utfordringene. Victor Norman spissformulerte funnene i konsekvensutredningen (NOU 2020: 15) han ledet: «Først blir distriktene et gamlehjem, så en kirkegård». Utvalget var klar på at de ikke har svarene, og at det er mange faktorer som påvirker utviklingen. Dog, at attraktivitet og følelse av inkludering, muligheter og framtidshåp er en del av løsningen, må sies å være en selvfølge.
FRA VÅR SIDE, er vi sikre på at økt oppmerksomhet på internasjonale muligheter vil bidra til å skape attraktive og gode lokalsamfunn. Det er nettopp derfor vi har innsatsområder som næring, kompetanse, kultur, samt idrett og folkehelse. I tillegg har vi de tverrgående prioriteringene ungdom, urfolk og teknologi i våre satsninger. Når vi sammen skaper og synliggjør aktivitet på disse områdene, bygger vi levende og spennende lokalsamfunn.
Følg oss på våre sosiale mediekanaler på Facebook, Linkedin og Instagram, samt vårt nyhetsbrev og nettsider for å få mer info om hva vi driver med og hva som skjer i vår region!
Husk søknadsfrist på BarentsKult 1. oktober, samt stillingsutlysningen som kommunikasjonsansvarlig hos oss!
-Kenneth Stålsett