Ungdom utforsker naturen sammen på tvers av grenser

Hvordan endrer naturen seg med årstidene, og hva kan det lære oss om klimaendringer? Det var utgangspunktet da ungdomsskoleelever fra Norge og Finland møttes i Pasvikdalen for en uke med læring, feltarbeid og nye vennskap.

Published 19. september 2025

8.-12. september samlet prosjektet «Fenologi på Nordkalotten» elever og lærere fra seks skoler i Norge og Finland. Gjennom foredrag, praktiske øvelser og turer ut i naturen fikk elevene lære mer om fenologi – altså hvordan planter, dyr og landskap endrer seg gjennom året.

– «Hovedmålet med prosjektet er å fremme natur- og kulturforståelse på tvers av grensene. Vi ønsker å vise elevene vitenskapen, metodene bak forskningen, og fungere som et verktøy skolene kan bruke i undervisningen», sier prosjektleder Victoria Gonzalez ved NIBIO Svanhovd.

Kunnskap om klimaendringer

For lærerne handler prosjektet også om å bevisstgjøre ungdommene på de store endringene i naturen.

– «Fenologi er viktig for ungdom å lære om, for det får dem til å tenke over hva som skjer i naturen. Da kan de være bedre forberedt på klimaendringer», sier lærer Are Olaussen fra Kirkenes ungdomsskole.

Opplevelser som setter spor

Elevene fikk prøve seg på alt fra artsregistrering til å undersøke alder på fisk.

– «Det som overrasket meg var da vi sløyet fisk og kunne se hvor gammel den var. Det visste jeg ikke fra før», forteller Karoline Kraknes Dåvøy, elev fra Alta ungdomsskole.

Andre trekker frem møtene på tvers av grenser som det mest spennende.

– «Å møte elever fra Finland var ganske artig. Vi fikk venner fra et annet land, selv om det var litt utfordrende å kommunisere på engelsk», sier en annen elev, Sara Strøm Fredriksen.

Samarbeid og vennskap

For Inari ungdomsskole i Finland gir samarbeidet verdifull læring både faglig og sosialt.

– «Vi lærer at naturen er den samme overalt, og at vi kan forske på den sammen. I tillegg lærer vi om kommunikasjon, språk og vennskap på tvers av landegrenser», sier lærer Maijukka Pyykkö.

Støtte gjør prosjektene mulig

Prosjektet er støttet av Barentssekretariatet, som legger til rette for samarbeid i nord.

– «Til andre som ønsker å søke midler vil jeg si: finn gode samarbeidspartnere og ha god kontakt. Hvis man kan jobbe med barn og unge er det fantastisk – for det er de som skal finne løsningene på de problemene vi har i dag», sier Gonzalez.

Ønsker du også å søke prosjektstøtte fra Barentssekretariatet? Da kan du lese mer om søknadsprosessen her.