Husk BarentsKult-frist 1. mars

Er du profesjonell kunst- eller kulturutøver, og vil skape noe nytt med partnere fra det nordlige Norden? Da kan du søke om støtte fra vårt BarentsKult-program!

Published 24. februar 2026

I år legger vi opp til to søknadsrunder, med søknadsfrister 1. mars og 1. september.

BarentsKult er øremerket nordnorske søkere, så her har kunstnere og kulturaktører i nord som ønsker å skape noe nytt sammen med nordiske partnere en unik mulighet til å få støtte.

— Både Nordland, Troms og Finnmark grenser mot områder i Finland og Sverige der det er mulig å finne partnere å samarbeide med – vi ønsker veldig gjerne å nå ut til nye søkere fra alle tre fylker, sier Margrethe Alnes, kulturrådgiver i Barentssekretariatet.

Fokus på nyskapende kunst og kultur

Med BarentsKult-programmet ønsker Barentssekretariatet å bidra til å utvikle nyskapende kunst og kultur i Nord-Norge, og sørsamiske områdene i Norge. Prosjektene må ha en utenlandsk samarbeidspartner, hovedsakelig fra det nordlige Finland og Sverige. I tillegg åpner vi for partnere fra Island, Færøyene, Grønland og det arktiske USA og Canada.

Hvordan søker du?

Dersom du har tenkt å søke støtte fra Barentssekretariatet, anbefaler vi at du leser nøye igjennom hvilke prosjekter vi kan støtte her.

Søknadsskjemaet finner du i vår søkerportal. Om du ikke har sendt oss en søknad tidligere, må du opprette en bruker i portalen.

— Hvis du går med en prosjektide men ikke rekker å utarbeide en søknad før fristen 1.mars vil du ha muligheten ved neste frist 1. september.

Barentssekretariatet hjelper gjerne hvis du har spørsmål knyttet til BarentsKult – ta kontakt med oss på mail eller telefon!

På våre nettsider Barents.no kan du lese mer om våre andre innsatsområder og søknadsfrister.