Fra Nord-Norge til Oulu for å konkurrere
480 utøvere fra Norge, Sverige og Finland konkurrerte under Barents Summer Games i Oulu 21.-23. august 2026.
12 idrettsgrener over tre dager
Fra Nordland deltok 57 unge utøvere fra ti kommuner. Tre busser startet i Mo i Rana, Bodø og Sortland og plukket opp utøvere på veien østover mot Oulu. På de samme bussene satt utøvere fra svært forskjellige idretter – fra boccia og friidrett til styrkeløft, volleyball og boksing.
Sammen med utøvere fra Troms og Finnmark representerte de Nord-Norge i sine respektive idretter.
For mange av de unge gir Barents Games muligheten til å få erfaring fra internasjonal konkurranse og samtidig møte jevnaldrende fra andre deler av nord (kilde: Nordland idrettskrets).
– Hvis jeg skal beskrive Barents Games med tre ord, så er det idrettsglede, vennskap og kulturutveksling!
Vera Arntzen, International Coordinator,
Barents Sports Committee.
320 frivillige og 14 lokale idrettslag bidro til å arrangere konkurranser i 12 idrettsgrener. En av de nye idrettsgrenene under årets Games var discgolf. I tillegg deltok 56 personer, inkludert inviterte gjester, på seminaret som ble arrangert i forbindelse med arrangementet.
Med Oulu som europeisk kulturhovedstad fikk helgen en ekstra fin ramme med kulturaktiviteter i byen.

5300 besøkende gjennom helgen
Arrangementet trakk også publikum til konkurransearenaene. Totalt ble det registrert 5300 besøk gjennom helgen. Barents Games handler om mer enn resultatene på banen. Når unge utøvere fra Nord-Norge, Nord-Sverige og Nord-Finland møtes, får de konkurrere internasjonalt samtidig som det bygges vennskap på tvers av både idretter og landegrenser.
Inkludering og rettferdig spill var viktig gjennom idrettsfesten.


– Støtten vi får fra Barentssekretariatet er helt avgjørende både for at vi skal kunne arrangere, og for å holde egenandelene så lave at det er inkluderende for absolutt alle, om du kommer fra Honningsvåg, Sømna eller Bodø.
Vera Arntzen, International Coordinator,
Barents Sports Committee.
Samarbeidet på tvers av grensene fortsetter etter Oulu. Erfaringene fra årets Summer Games videreutvikler Barents Games som idrettsstevne for unge i nordlige Norden, og neste stevne blir Barents Winter Games i 2027 som er planlagt i Piteå i Sverige.
Barents Sports Committee Norway arrangerer i samarbeid med kommiteene i Sverige og Finland Barents Summer Games 2026 i Oulu Finland. Barentssekretariatet støtter prosjektet med 1 500 000 NOK.